Urjalan kunnanmestaruuskisat 20.8.

20.8.2019

Kunnanmestaruuskilpailut
Urjalan Urheilijat
20.08.2019

M 100m
Loppukilpailu, Tuuli: -1,5
1)   Marko Petäjä                     ForssSa                   12,13             
2)   Heikki Lähdekorpi                ForssSa                   14,26             


N 100m
Loppukilpailu
     Neea Zins                        TampPy                    DNS               


M 800m
Loppukilpailu
1)   Mikko Numminen                   UrjU                      2.33,06           
2)   Heikki Lähdekorpi                ForssSa                   2.33,17           


N 800m
Loppukilpailu
1)   Laura Sanden                     UrjU                      3.32,82           
2)   Emilia Eskola                    UrjU                      3.54,81           


N Pituus
Loppukilpailu
     Emilia Eskola                    UrjU                      DNS               


M Kuula
Loppukilpailu
1)   Jani Niemelä                     UrjU                      11,45             
     x      11,45  x      x      -      -      

2)   Marko Petäjä                     ForssSa                   10,61             
     9,99   10,61  x      10,51  10,27  x      

3)   Esa Toivonen                     UrjU                      9,10              
     8,91   9,10   8,80   x      x      8,99   

4)   Hannu Mero                       UrjU                      7,06              
     7,06   6,80   x      x      x      6,45   

5)   Kalle Kankainen                  UrjU                      6,68              
     x      x      x      5,88   6,68   6,42   

 

N Kuula
Loppukilpailu
1)   Emilia Eskola                    UrjU                      10,10             
     9,66   10,05  x      x      x      10,10  

 

M Keihäs
Loppukilpailu
1)   Leevi Uusitalo                   RaisKu                    68,48             
     62,70  68,48  64,99  68,05  63,89  x      

2)   Henri-Jussi Kurvinen             VehmU                     64,76             
     x      64,76  64,08  x      x      62,93  

3)   Eemeli Aarnio                    NaantLöy                  60,91             
     x      60,30  59,06  x      x      60,91  

4)   Artturi Mäkelä                   UrjU                      43,28             
     41,63  42,85  43,28  43,00  -      -      

5)   Esa Toivonen                     UrjU                      36,36             
     35,42  35,09  36,36  x      x      35,58  

6)   Iiro Mäkelä                                                30,84             
     x      28,55  30,84  x      28,36  -      

 

N Keihäs
Loppukilpailu
1)   Veera Matintalo                  LauttLu                   35,07             
     27,82  30,60  32,65  32,82  3,73   35,07  

2)   Emilia Eskola                    UrjU                      27,79             
     27,79  25,88  26,26  x      x      x      

3)   Tanja Antila                                               20,95             
     18,97  x      20,12  x      20,95  x      

 

P5 40m
1)   Sisu Konola                      ValkHa                    8,88              
2)   Eino Vehmas                      UrjU                      9,68              
3)   Aatu Jaatinen                    UrjU                      9,97              
4)   Oliver Sakala                    UrjU                      10,02             
5)   Roni Marjamäki                   UrjU                      10,09             
6)   Sisu Vesakoski                   UrjU                      10,18             
7)   Leo NIemonen                     UrjU                      12,98             
8)   Lenni Jalo                       UrjU                      13,00             
9)   Kaapro Iso-Kokkila               UrjU                      13,32             
     Aleksi Salonen                   UrjU                      DNS               

Loppukilpailu erä 1
1)   Sisu Konola                      ValkHa                    8,88              
2)   Eino Vehmas                      UrjU                      9,68              
3)   Oliver Sakala                    UrjU                      10,02             
4)   Lenni Jalo                       UrjU                      13,00             
5)   Kaapro Iso-Kokkila               UrjU                      13,32             

Loppukilpailu erä 2
1)   Aatu Jaatinen                    UrjU                      9,97              
2)   Roni Marjamäki                   UrjU                      10,09             
3)   Sisu Vesakoski                   UrjU                      10,18             
4)   Leo NIemonen                     UrjU                      12,98             
     Aleksi Salonen                   UrjU                      DNS               


T5 40m
1)   Eini Blistanov                   UrjU                      9,51              
2)   Virella Ojala                    UrjU                      9,59              
3)   Siiri Sivonen                    UrjU                      9,61              
4)   Rosa Töppärä                     UrjU                      9,79              
5)   Helmi Hynninen                   UrjU                      10,00             
6)   Ilona Stenberg                   UrjU                      10,66             
7)   Venla Paija                      UrjU                      10,89             
8)   Vanessa Hynninen                 UrjU                      11,04             
9)   Armi Rytky                       UrjU                      11,10             
10)  Jarona Niemelä                   UrjU                      11,40             
11)  Armi Töppärä                     UrjU                      12,16             
12)  Fanny Koskinen                   UrjU                      12,39             
13)  Aava Taipale                     UrjU                      12,78             
14)  Aino Ojala                       UrjU                      13,76             
15)  Oona Marjamäki                   UrjU                      15,90             
16)  Taika Niittymäki                 UrjU                      17,04             

Loppukilpailu erä 1
1)   Eini Blistanov                   UrjU                      9,51              
2)   Siiri Sivonen                    UrjU                      9,61              
3)   Armi Rytky                       UrjU                      11,10             
4)   Jarona Niemelä                   UrjU                      11,40             
5)   Oona Marjamäki                   UrjU                      15,90             

Loppukilpailu erä 2
1)   Rosa Töppärä                     UrjU                      9,79              
2)   Helmi Hynninen                   UrjU                      10,00             
3)   Venla Paija                      UrjU                      10,89             
4)   Vanessa Hynninen                 UrjU                      11,04             
5)   Armi Töppärä                     UrjU                      12,16             
6)   Fanny Koskinen                   UrjU                      12,39             

Loppukilpailu erä 3
1)   Virella Ojala                    UrjU                      9,59              
2)   Ilona Stenberg                   UrjU                      10,66             
3)   Aava Taipale                     UrjU                      12,78             
4)   Aino Ojala                       UrjU                      13,76             
5)   Taika Niittymäki                 UrjU                      17,04             


P7 40m
Loppukilpailu
1)   Vladyslav Kolinchak              UrjU                      8,11              
2)   Arttu Kaleva                     UrjU                      9,05              
3)   Oiva Ojala                       UrjU                      9,88              
     Santeri Salonen                  UrjU                      DNS               


T7 40m
1)   Sissi Vesakoski                  UrjU                      7,66              
2)   Mila Kataisto                    UrjU                      8,11              
3)   Lyydia Toivonen                  UrjU                      8,46              
4)   Neela Challagonda                UrjU                      8,69              
5)   Hanna-Riina Kilpinen             UrjU                      8,95              
6)   Kerttu Mäkinen                   UrjU                      9,11              
7)   Nella Koskinen                   UrjU                      9,41              
8)   Aliisa Niemonen                  UrjU                      9,48              
9)   Helmi Kannisto                   UrjU                      9,80              
10)  Sara-Linnea Rajala               UrjU                      10,34             
     Maisa Drude                      UrjU                      DNS               

Loppukilpailu erä 1
1)   Mila Kataisto                    UrjU                      8,11              
2)   Lyydia Toivonen                  UrjU                      8,46              
3)   Hanna-Riina Kilpinen             UrjU                      8,95              
4)   Nella Koskinen                   UrjU                      9,41              
5)   Aliisa Niemonen                  UrjU                      9,48              
6)   Helmi Kannisto                   UrjU                      9,80              

Loppukilpailu erä 2
1)   Sissi Vesakoski                  UrjU                      7,66              
2)   Neela Challagonda                UrjU                      8,69              
3)   Kerttu Mäkinen                   UrjU                      9,11              
4)   Sara-Linnea Rajala               UrjU                      10,34             
     Maisa Drude                      UrjU                      DNS               


P7 Korkeus
Loppukilpailu
1)   Arttu Kaleva                     UrjU                      85                
     50     60     70     75     80     85     90     
     xo     o      o      o      o      xo     xxx    

 

T7 Korkeus
Loppukilpailu
1)   Sissi Vesakoski                  UrjU                      85                
     70     75     80     85     90     
     xo     o      o      o      xxx    

2)   Nella Koskinen                   UrjU                      80                
     50     60     70     75     80     85     
     o      xo     o      o      o      xxx    

3)   Sara-Linnea Rajala               UrjU                      75                
     60     70     75     80     
     xo     o      xo     xxx    

4)   Mila Kataisto                    UrjU                      70                
     60     70     75     
     o      o      xxx    

5)   Aliisa Niemonen                  UrjU                      60                
     50     60     70     
     o      o      xxx    

     Lyydia Toivonen                  UrjU                      NH                
     60     
     xxx    

     Maisa Drude                      UrjU                                        
     50     
     DNS    

 

P9 40m
1)   Niilo Vehmas                     UrjU                      7,57              
2)   Aatto Blistanov                  UrjU                      7,59              
3)   Onni Mäkinen                     UrjU                      7,63              
4)   Aapo Jaatinen                    UrjU                      8,04              
5)   Elmo Vesakoski                   UrjU                      8,34              
6)   Mikko Kumpulainen                UrjU                      8,58              
7)   Jyri Sivonen                     UrjU                      9,78              

Loppukilpailu erä 1
1)   Niilo Vehmas                     UrjU                      7,57              
2)   Aatto Blistanov                  UrjU                      7,59              
3)   Onni Mäkinen                     UrjU                      7,63              

Loppukilpailu erä 2
1)   Aapo Jaatinen                    UrjU                      8,04              
2)   Elmo Vesakoski                   UrjU                      8,34              
3)   Mikko Kumpulainen                UrjU                      8,58              
4)   Jyri Sivonen                     UrjU                      9,78              


T9 40m
1)   Anni Kaleva                      UrjU                      7,56              
2)   Emma Toivonen                    LoimLei                   7,68              
3)   Viia Ojala                       UrjU                      7,73              
4)   Enia Taipale                     UrjU                      7,90              
5)   Kaisa Nikkilä                    UrjU                      8,36              
6)   Veera Haanpää                    ViialVa                   8,45              
     Iida Salonen                     UrjU                      DNS               

Loppukilpailu erä 1
1)   Emma Toivonen                    LoimLei                   7,68              
2)   Enia Taipale                     UrjU                      7,90              
3)   Kaisa Nikkilä                    UrjU                      8,36              
     Iida Salonen                     UrjU                      DNS               

Loppukilpailu erä 2
1)   Anni Kaleva                      UrjU                      7,56              
2)   Viia Ojala                       UrjU                      7,73              
3)   Veera Haanpää                    ViialVa                   8,45              


P9 Korkeus
Loppukilpailu
1)   Aatu Koivula                     UrjU                      95                
     80     90     95     100    
     xxo    o      o      xxx    

2)   Elmo Vesakoski                   UrjU                      95                
     80     90     95     100    
     o      xo     xxo    xxx    

2)   Niilo Vehmas                     UrjU                      95                
     80     90     95     100    
     o      xo     xxo    xxx    

4)   Aapo Jaatinen                    UrjU                      90                
     80     90     95     
     o      xo     xxx    

 

T9 Korkeus
Loppukilpailu
1)   Anni Kaleva                      UrjU                      95                
     90     95     110    
     o      o      xxx    

2)   Viia Ojala                       UrjU                      90                
     80     90     95     
     o      xxo    xxx    

3)   Enia Taipale                     UrjU                      80                
     80     90     
     o      xxx    

 

P11 60m
Loppukilpailu
1)   Rasmus Salminen                  ForssSa                   10,60             
2)   Onni Mäkinen                     UrjU                      11,39             


T11 60m
Loppukilpailu
1)   Fanni Paija                      UrjU                      9,98              
2)   Sini Seppänen                    TampPy                    10,39             
3)   Minja Mäkelä                     NoormNo                   10,72             
4)   Anni Mäkelä                      UrjU                      11,10             
5)   Kerttu Kumpulainen               UrjU                      11,65             


P11 Pituus
Loppukilpailu
1)   Rasmus Salminen                  ForssSa                   3,52              
     3,52   3,38   3,44   3,07   
                                 

2)   Onni Mäkinen                     UrjU                      3,34              
     3,19   3,19   3,34   3,28   
                                 

3)   Mikko Kumpulainen                UrjU                      2,39              
     2,22   2,24   2,39   2,18   
                                 

 

T11 Pituus
Loppukilpailu
1)   Fanni Paija                      UrjU                      3,52              
     3,29   3,35   3,43   3,52   
                                 

2)   Vilma Toivonen                   LoimLei                   3,46              
     3,26   3,46   x      3,21   
                                 

3)   Sini Seppänen                    TampPy                    3,40              
     3,28   3,26   3,25   3,40   
                                 

4)   Anni Mäkelä                      UrjU                      3,05              
     3,00   2,95   2,96   3,05   
                                 

 

P11 Kiekko
Loppukilpailu
1)   Rasmus Salminen                  ForssSa                   18,92             
     x      18,92  15,51  16,59  

2)   Elmo Vesakoski                   UrjU                      14,63             
     14,63  12,39  x      x      

3)   Aapo Jaatinen                    UrjU                      10,94             
     x      10,94  x      x      

 

T11 Kiekko
Loppukilpailu
1)   Sini Seppänen                    TampPy                    24,28             
     24,28  x      17,85  20,94  

2)   Senja Kärhä                      LoimVoi                   23,02             
     22,80  21,87  23,02  x      

3)   Milja Kaapu                      PunkalKu                  22,83             
     16,52  x      x      22,83  

4)   Vilma Toivonen                   LoimLei                   19,16             
     16,52  16,83  19,16  x      

5)   Minja Mäkelä                     NoormNo                   18,00             
     18,00  11,76  x      x      

6)   Vilja Välimäki                   TammRy                    17,75             
     17,05  15,43  x      17,75  

7)   Emma Toivonen                    LoimLei                   16,70             
     16,70  15,25  10,78  14,75  

8)   Kerttu Kumpulainen               UrjU                      12,55             
     11,56  x      12,55  10,82  

9)   Anni Mäkelä                      UrjU                      10,97             
     10,51  10,34  10,97  x      

10)  Veera Haanpää                    ViialVa                   7,75              
     x      7,73   7,75   x      

 

P13 60m
Loppukilpailu, Tuuli: -1,9
1)   Juuso Oksanen                    UrjU                      8,66              
2)   Niklas Ristimäki                 LoimLei                   9,79              
3)   Veeti Mäkinen                    UrjU                      9,91              
4)   Elias Eskola                     UrjU                      10,53             
5)   Vilho Vehmas                     UrjU                      10,54             
6)   Leevi Järvinen                   UrjU                      12,28             


T13 60m
1)   Laura Touru                      ForssSa                   8,91              
2)   Saara Tallbacka                  UrjU                      9,16              
3)   Leena Hakala                     UrjU                      9,21              
4)   Aliina Koivula                   UrjU                      9,22              
5)   Vanessa Salminen                 ForssSa                   9,29              
6)   Miina Paija                      UrjU                      9,77              
7)   Julia Vuori                      ForssSa                   9,87              
8)   Peppi Vehmaa                     UrjU                      9,88              
9)   Siiri Pohjamies                  UrjU                      10,03             

Loppukilpailu erä 1, Tuuli: -2,8
1)   Miina Paija                      UrjU                      9,77              
2)   Julia Vuori                      ForssSa                   9,87              
3)   Peppi Vehmaa                     UrjU                      9,88              
4)   Siiri Pohjamies                  UrjU                      10,03             

Loppukilpailu erä 2, Tuuli: -2,5
1)   Laura Touru                      ForssSa                   8,91              
2)   Saara Tallbacka                  UrjU                      9,16              
3)   Leena Hakala                     UrjU                      9,21              
4)   Aliina Koivula                   UrjU                      9,22              
5)   Vanessa Salminen                 ForssSa                   9,29              


P13 Korkeus
Loppukilpailu
1)   Juho Touru                       ForssSa                   145               
     130    135    140    145    150    
     o      o      xxo    o      xxx    

2)   Vilho Vehmas                     UrjU                      110               
     90     100    110    115    
     o      o      o      xxx    

3)   Elias Eskola                     UrjU                      100               
     100    110    
     xo     xxx    

 

T13 Korkeus
Loppukilpailu
1)   Aliina Koivula                   UrjU                      130               
     110    115    120    125    130    135    
     o      o      o      o      o      xxx    

2)   Peppi Vehmaa                     UrjU                      130               
     115    120    125    130    135    
     o      xo     xo     xxo    xxx    

3)   Leena Hakala                     UrjU                      125               
     110    115    120    125    130    
     o      o      o      o      xxx    

4)   Miina Paija                      UrjU                      120               
     110    115    120    125    
     o      o      xxo    xxx    

 

P13 Kuula
Loppukilpailu
1)   Juho Touru                       ForssSa                   11,76             
     11,34  11,76  11,32  11,36  

2)   Elias Eskola                     UrjU                      7,33              
     x      7,33   x      x      

3)   Vilho Vehmas                     UrjU                      4,69              
     4,45   4,36   4,69   4,52   

 

T13 Kuula
Loppukilpailu
1)   Pinja Kärhä                      LoimVoi                   11,93             
     11,25  11,81  11,93  x      

2)   Roosa Haanpää                    ViialVa                   10,60             
     9,97   x      10,60  x      

3)   Viivi Välimäki                   TammRy                    10,36             
     9,82   x      10,36  9,95   

4)   Vanessa Salminen                 ForssSa                   8,76              
     8,76   8,41   x      7,73   

5)   Julia Vuori                      ForssSa                   8,66              
     8,66   8,63   8,49   8,30   

6)   Peppi Vehmaa                     UrjU                      8,60              
     x      8,60   x      8,59   

7)   Miina Paija                      UrjU                      8,51              
     8,51   x      x      7,26   

8)   Vilja Välimäki                   TammRy                    8,18              
     8,18   7,51   7,17   x      

9)   Aliina Koivula                   UrjU                      7,21              
     6,55   6,90   7,21   x      

10)  Saara Tallbacka                  UrjU                      7,20              
     6,68   6,10   7,07   7,20   

11)  Leena Hakala                     UrjU                      6,98              
     6,24   6,32   6,98   x      

12)  Siiri Pohjamies                  UrjU                      6,65              
     6,65   6,62   6,56   x      

13)  Aino-Maija Jaatinen              UrjU                      6,53              
     5,93   6,25   5,94   6,53   

     Venla Kärhä                      LoimVoi                   DNS               


P15 100m
Loppukilpailu, Tuuli: -3,2
1)   Vili Välimäki                    TammRy                    13,25             
2)   Jermu Konola                     ValkHa                    14,27             
3)   Joel-Oscar Kammarmäki            ForssSa                   14,35             
4)   Juho Touru                       ForssSa                   14,37             
5)   Niklas Vuori                     ForssSa                   14,55             
6)   Onni Vehmas                      UrjU                      14,68             


T15 100m
Loppukilpailu, Tuuli: -1,7
1)   Erika Pyykkö                     ForssSa                   13,51             
2)   Oona Syyri                       ForssSa                   13,79             
3)   Amanda Lehtimäki                 ForssSa                   13,92             
4)   Laura Touru                      ForssSa                   14,24             
5)   Silja Peltola                    JämsI                     14,81             
6)   Lotta Leander                    UrjU                      15,02             


P15 800m
Loppukilpailu
1)   Juuso Oksanen                    UrjU                      2.36,44           
2)   Onni Vehmas                      UrjU                      2.37,50           
3)   Ossi Ojanen                      UrjU                      2.40,91           
4)   Vili Välimäki                    TammRy                    2.41,21           
5)   Aaro Salo                        UrjU                      2.41,69           
6)   Reko Salo                        UrjU                      2.44,91           
7)   Niklas Ristimäki                 LoimLei                   2.58,41           
8)   Anselmi Jaatinen                 UrjU                      3.09,09           
9)   Vilho Vehmas                     UrjU                      3.24,92           
10)  Elias Eskola                     UrjU                      3.43,13           


T15 800m
Loppukilpailu
1)   Siiri Pohjamies                  UrjU                      2.45,91           
2)   Lotta Leander                    UrjU                      2.55,66           
3)   Fanni Paija                      UrjU                      3.00,25           
4)   Julia Jalo                       UrjU                      3.07,70           


P15 Pituus
Loppukilpailu
1)   Vili Välimäki                    TammRy                    4,98 +2,2          
     4,98   -      -      -      -      -      
     +2,2                                      

2)   Santtu Kalliomäki                NokU                      4,70 +3,2          
     x      x      4,70   x      x      x      
                   +3,2                        

3)   Onni Vehmas                      UrjU                      4,65 +2,0          
     4,42   4,65   x      4,14   4,43   4,30   
     +1,9   +2,0          +1,1   +2,8   +4,3   

4)   Juuso Oksanen                    UrjU                      4,63 +2,3          
     4,63   4,53   4,33   4,25   4,35   4,25   
     +2,3   +3,5   +2,4   +2,3   +2,4   +2,7   

5)   Niklas Vuori                     ForssSa                   4,50 +3,6          
     x      4,50   x      x      x      x      
            +3,6                               

 

T15 Pituus
Loppukilpailu
1)   Erika Pyykkö                     ForssSa                   4,95 +1,3          
     x      4,65   4,80   x      x      4,95   
            +1,9   +1,5                 +1,3   

2)   Silja Peltola                    JämsI                     4,25 +2,1  4,17 +1,7
     4,01   4,13   3,84   4,17   4,11   4,25   
     +3,2   +1,6   +1,9   +1,7   +1,5   +2,1   

3)   Saara Tallbacka                  UrjU                      4,05 +2,5  4,02 +1,7
     x      x      4,02   x      4,05   3,36   
                   +1,7          +2,5   +1,2   

 

P15 Kuula
Loppukilpailu
1)   Vili Välimäki                    TammRy                    13,23             
     13,23  x      x      x      x      x      

2)   Niklas Vuori                     ForssSa                   10,69             
     10,69  10,35  10,50  10,64  10,46  x      

3)   Niilo Virta                      ForssSa                   10,03             
     x      x      x      x      x      10,03  

4)   Onni Vehmas                      UrjU                      8,62              
     7,69   8,13   8,49   7,97   7,72   8,62   

 

T15 Kuula
Loppukilpailu
1)   Pinja Kärhä                      LoimVoi                   11,01             
     10,88  10,93  10,89  x      11,01  10,83  

2)   Roosa Haanpää                    ViialVa                   9,41              
     8,76   8,91   9,03   9,41   8,98   9,34   

 

M17 100m
Loppukilpailu, Tuuli: -1,5
1)   Topi Rantanen                    YlöjU                     12,27             


N17 100m
Loppukilpailu, Tuuli: -1,8
1)   Mette Paavilainen                ForssSa                   14,63             
2)   Mette Karppanen                  UrjU                      14,98             
3)   Saara Kainu                      UrjU                      15,43             
4)   Laura Sanden                     UrjU                      16,10             


M17 Kolmiloikka
Loppukilpailu
1)   Topi Rantanen                    YlöjU                     11,76 +3,0          
     11,67  x      x      11,76  10,87  -      
     +4,7                 +3,0   +3,2          

2)   Santtu Kalliomäki                NokU                      10,76 -1,0          
     10,76  10,21  10,29  x      x      10,40  
     -1,0   +3,5   +2,6                 +1,7   

3)   Anselmi Jaatinen                 UrjU                      10,70 +1,1          
     9,38   10,38  10,12  10,48  9,50   10,70  
     +2,6   +2,8   +3,3   +3,4   +2,9   +1,1   

 

N17 Kolmiloikka
Loppukilpailu
1)   Saara Kainu                      UrjU                      9,98 +2,5          
     9,69   9,76   9,98   9,62   x      9,63   
     +2,5   +2,3   +2,5   +3,6          +2,3   

2)   Laura Sanden                     UrjU                      8,88 +2,8          
     8,78   x      x      x      x      8,88   
     +3,8                               +2,8   

     Neea Zins                        TampPy                    10,50 +3,9          
     10,10  9,99   10,50  x      x      10,14  
     +3,1   +2,4   +3,9                 +2,7   

 


N17 Kuula
Loppukilpailu
1)   Mette Karppanen                  UrjU                      9,20              
     8,91   8,73   8,72   x      9,20   x      

2)   Laura Sanden                     UrjU                      8,26              
     7,05   7,12   7,47   7,88   8,15   8,26   

3)   Saara Kainu                      UrjU                      8,10              
     7,28   7,36   7,48   7,86   8,10   x